Jak wysokie odszkodowanie mogę uzyskać ?

ile mogę dostać odszkodowania, jak wysokie odszkodowanie mi sie należy, czy należy mi się odszkodowanie, ile pieniędzy powinien wypłacić ubezpieczyciel, złamanie odszkodowanie, błąd medyczny odszkodowanie

Jak wysokie odszkodowanie mogę uzyskać ?


Wiele osób zadaje pytanie ile tak naprawdę pieniędzy można uzyskać od ubezpieczyciela w związku ze szkodą. Odpowiedź na to pytanie nigdy nie będzie jednoznaczna, bowiem każda sprawa jest specyficzna i na wysokość odszkodowania składa się bardzo dużo czynników. Ogólną jednak zasadą jest zasada pełnej likwidacji szkody. W związku z nią, ubezpieczyciel ma obowiązek zrekompensować poszkodowanemu wszystkie szkody jakie on poniósł w związku z danym zdarzeniem. Niestety teoria teorią, a praktyka praktyką. Ubezpieczyciele rzadko bowiem wypłacają kwoty do jakich są zobowiązani.

Na szczęście z pomocą przychodzą tutaj sądy, zasądzając od ubezpieczyciela odszkodowania w należytej wysokości. Poniżej przedstawię kilka orzeczeń sądowych w sprawach o odszkodowanie i zadośćuczynienie.

1.    Odszkodowanie za stłuczenia kostki 


Ubezpieczyciel przyznał poszkodowanej w wypadku drogowym kwotę 2 150,00 zł tytułem odszkodowania za stłuczenia kostki bocznej podudzia prawego i powstały w ten sposób stały uszczerbek na zdrowiu. Z powyższą kwotą nie zgodziła się pozwana i wstąpiła z powództwem o zapłatę. W powyższej sprawie, Sąd Rejonowy dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie przyznał pozwanej w wyroku z dnia 22 kwietnia 2014 roku, sygnatura akt I C 1424/10/K kwotę w wysokości 29 000,00 zł. Od powyższego, ubezpieczyciel złożył apelację do Sądu Okręgowego, która to została oddalona. Ustalony przez biegłego w sprawie stały uszczerbek na zdrowiu poszkodowanej wyniósł 5%, a zatem kwota za 1% uszczerbku wynosiła  5 800,00 zł.

2.    Odszkodowanie za śmierć osoby najbliższej


W niniejszej sprawie, doszło do wypadku komunikacyjnego w którym śmierć poniósł członek rodziny, a jadące z nim osoby odniosły obrażenia. Do ubezpieczyciela o odszkodowanie wystąpiły 3 uprawnione osoby (dwóje dzieci i żona zmarłego) i otrzymały łącznie 80 000,00 zł. Po przeprowadzeniu postępowania, Sąd Okręgowy w Kaliszu wyrokiem z dnia 7 maja 2015 r. sygn. akt I C 756/14 zasądził dodatkowo kwotę 290 000,00 zł, a zatem łącznie otrzymali oni od ubezpieczyciela 370 000,00 zł. Apelacja ubezpieczyciela do Sądu Apelacyjnego w Łodzi została oddalona.

3.    Odszkodowanie za złamanie ręki


Ubezpieczyciel przyznał poszkodowanej  z tytułu wypadku komunikacyjnego, w wyniku którego doszło do wstrząśnienia mózgu i złamanie dalszej nasady kości promieniowej lewej z komplikacjami, kwotę 10 000,00 zł. Sąd Okręgowy w Warszawie w wyroku z dnia 25 sierpnia 2014 r. sygn. akt III C 1028/13 przyznał poszkodowanej kwotę 50 000,00 zł, a zatem otrzymała ona od ubezpieczyciela łącznie kwotę 60 000,00 zł.

4.    Odszkodowanie za błąd medyczny


Wysokość zasądzanych odszkodowań przyznawanych za błędy medyczne oscyluje w kwotach od kilku do kliku set tysięcy złotych. Przykładowo w wyroku z dnia 24 lutego 2015 r. sygn. akt  I C 762 / 11 Sąd Okręgowy we Wrocławiu I Wydział Cywilny zasądził z tytułu odszkodowania i zadośćuczynienia za błąd medyczny kwotę 21 000,00 zł. Z kolei Sąd Okręgowy w Słupsku I Wydział Cywilny wyrokiem z dnia 8 października 2013 r.  sygn. akt I C 152/12 przyznał na rzecz 4 powodów łącznie kwotę 130 000,00 zł.  


Podsumowując, warto przed podpisaniem ugody z ubezpieczycielem, skontaktować się z fachowcem w tej dziedzinie, a najlepiej z radcą prawnym lub adwokatem, który będzie mógł ocenić całą sprawę. 

Komentarze

 1. Jestem pod wrażeniem. Bardzo dobry artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetnie napisane i proszę o więcej takich artykułów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny wpis. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawie to zostało opisane. Będę tu zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Często zdarza się tak, że ubezpieczyciel nie chce wypłacić odszkodowania. W takiej sytuacji warto zgłosić szukać pomocy na stronie https://www.helper-cpp.pl/.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gdzie złożyć pozew o odszkodowanie – Kancelaria Odszkodowawcza Poznań

Odszkodowanie - Wypadek komunikacyjny